Citat:
Ursprungligen postat av Torsten
Ingen som haft ett självmord i släkten? Att behöva leva med tanken på att man inte gjort tillräckligt måste vara något av det värsta.
|
Som jag skrev, min farfar gick ned och sköt sig, pappa hittade honom när han skulle hämta upp potatis. Han blev nog märkt av den upplevelsen, känslomässigt stympad. Farfar blev nog tokig, någon form av schizofreni ver det, hörde röster och inbillade sig att polisen låg och smög på honom. Någon historia sedan ungdomen, han var visst kvinnokarl och hade barn på bygden.
Sedan har jag en på den sidan som tagit livet av sig också, och en som dog i en helikopterolycka. Ingen jag odlat någon djupare kontakt med, men visst vetskapen ligger där och surrar som en giftampull i blodet.