![]() |
|||
| |||
|
|||||||
| Notiser |
| Filosofiska forumet Tråden för abstrakt tänkande kring tillvaron. |
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
|
(#1)
|
(#2)
|
(#3)
|
(#4)
|
|
Analfabet
Inlägg: 8 175
Reg.datum: Jul 2008
|
2009-02-16, 19:09
Verkar helt kokko att göra abort pga fel kön. Har ingen annan kommentar till det hela, eftersom det verkar vara en knasig individ och sådana biter ingen lagstiftning på.
Om du har ett paraply i rumpan, var försiktig så du inte fäller ut det. |
|
|
|
(#5)
|
(#6)
|
(#7)
|
|
Den ultimata bajstanten
Inlägg: 776
Reg.datum: Aug 2008
|
2009-02-16, 21:16
Citat:
Jag gjorde det när jag var 15 ung och dum och jag kan än idag fundera på det och bli ledsen. Till mig ställdes det frågor och jag fick prata med både barnmorska och kurator. Fast det kanske var för att jag var så ung ![]() Jag tycker spontant att den där kvinnan är en idiot, fast å andra sidan kanske det var en välgärning för det ofödda barnet vad vet jag. Vår abortlagsstiftning stöttar jag till fullo ![]() I´m happy |
|
|
|
|
(#8)
|
|
Test i bäst asbest
Inlägg: 3 850
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Hemma
|
2009-02-16, 21:29
Eftersom jag tycker det här är en intressant fråga att diskutera så ska jag väl också tillägga att jag aldrig gjort en abort, jag tror det är betydligt mer psykiskt påfrestande än vad många tror.
Jag har varit gravid (mig veterligen) tre gånger och alla de barnen har varit planerade, efterlängtade och blivit födda. Jag anser dock att alla som tar det beslutet att göra abort har rätt till allt stöd och att moralisera över deras beslut är inte upp till mig att göra. Jag kan ju säga såhär att när jag gjorde fostervattenprovet hade jag redan innan bestämt mig för att om det vore något fel på fostret hade jag gjort abort. Nu var barnet friskt och jag erkänner att jag verkligen önskade mig en dotter och blev överlycklig när provet visade att det var en flicka men jag hade älskat en liten pojke precis lika mycket som jag älskar min lilla dotter. Jag stödjer inte att man aborterar foster för att det är fel kön, jag skulle inte göra det men jag tycker att man ska få ha kvar rätten att veta vilket kön det är på barnet man väntar och att man ska få göra abort till 18:e veckan utan att tala om varför. Jag är krass när det gäller aborter men jag vill gärna diskutera det eftersom så många verkar tycka att jag tycker fel här.
|
|
|
|
(#9)
|
|
Analfabet
Inlägg: 8 175
Reg.datum: Jul 2008
|
2009-02-16, 22:09
Det finns väl ett val, om man vill veta könet. Sköterskan som undersöker med ultraljudet ser ju det.
Vet folk i min bekantskapskrets som velat veta, och andra som inte velat det. Tror det är lite olika det där. Själv skulle jag nog vänta och se vad det blev, så kan man ha vadslagning bland sina vänner... ![]() Samt att det blir en liten överraskning. Sedan kan jag tycka att är man i 18:e veckan har nästan halva graviditeten gått. Måste det inte vara helsikes svårt då? Att varit gravid så det märks och sedan föda fram barnet. Det skulle nog inte jag klara. Om du har ett paraply i rumpan, var försiktig så du inte fäller ut det. |
|
|
|
(#10)
|
|
Ugnsbakad trollpacka
Inlägg: 307
Reg.datum: Jul 2008
|
2009-02-17, 23:33
Citat:
Angående det där med att se könet i förväg, hur tidigt kan man se det egentligen? Trodde det var betydligt senare än abortgränsen, men det var det uppenbarligen inte. Jag är definitivt inte för en striktare abortlag, och ett foster har ju inga lagliga rättigheter förrän vid en särskild vecka då det anses vara ett barn (om jag inte minns helt galet). Vad gäller den etiska frågan har jag nog ingen direkt åsikt. För egen räkning skulle inte könet spela någon roll och jag tycker det är lite motbjudande att leka Gud på det här viset. Men jag är inte heller förtjust i förbud. Kluven! |
|
|
|
|