Citat:
Ursprungligen postat av mroeff
Dessutom är det en liten prestigeförlust för Stockholms Stad. Grejen är stor internationellt och sänds på olika tevekanaler.
Luftfartsverket hade tydligen bl.a. reagerat att de bara skulle flyga 5 meter över vattenytan, de ville han gränsen på 150 meter. Men det blir ju absolut inte samma sak.
Tycker att om de flyger ett stridsflygplan under teststadiet, och det kraschar på Långholmen, är det en betydligt större grej.
|
Det är nog den blundern vi kan tacka det här beslutet för. Om det blir en repris kommer de politiska huvudena att rulla.

Därför:Vem har något emot 5 meter över vattnet ute vid Fjäderholmarna, vid Skurubron eller i Nynäshamns hamn? Fast de kanske har en uttalald policy att det skall vara i storstäder?