Visa ett inlägg
  (#32) Gammal
CodeMAN
Analfanatiker
 
CodeMANs avatar
 
Inlägg: 4 294
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Costa del Stockholm
2008-08-29, 19:36

Citat:
Ursprungligen postat av mroeff Visa inlägg
Grejen verkar snarare ha att göra med att vi inte varit hårt involverad i krig på hyfsat länge. Inte neutraliteten som sådan.

Så jäkla neutrala var inte Sverige under WW2. Det satt en nassaglad kung på tronen, nassarna fick järn samt flytta trupper genom landet etc etc.

Efter det så slickade vi jänkarna i röven. Neutraliteten har ofta främst definierats gentemot kommunismen.
Jo, med neutralitet menar jag att landet inte drabbades av krig, terrorism eller annat som krävde enorma resurser och engagemang. Man trodde att man kunde klara sig på egen hand om man bara betalade en massa skatt.

Vi har inget försvar, ratar EU, och tror fortfarande att alla har det bra. Hade vi varit involverade i ett enda krig så skulle synen på livet i Sverige vara mycket annorlunda idag. Muppar som Blondipucko kunde enbart skriva till sina vänner om "mode, shopping, och livet kring Stureplan".
CodeMAN är inte uppkopplad
Svara med citat