Visa ett inlägg
  (#5) Gammal
Pomperipossa
Ugnsbakad trollpacka
 
Pomperipossas avatar
 
Inlägg: 307
Reg.datum: Jul 2008
2008-08-18, 09:30

Citat:
Ursprungligen postat av Svimfärdig Visa inlägg
det finns folk som jobbar gratis för att dom har ett kall.
Exempelvis?


Citat:
Ursprungligen postat av Svimfärdig Visa inlägg
Det kanske är så att dom som är mediala eg. bara är skitbra på att läsa folk utan att dom vet om det? Eller utnyttjar delar av hjärnan som andra inte gör?
Cold reading är med en stor grej inom detta.
Cold readings är en metod s.k. medium använder sig av för att övertyga andra människor om att de har någon slags gåva. Ett bra exempel på detta är John Edward: http://sv.wikipedia.org/wiki/John_Edward
Om du googlar lite hittar du all kritik som riktats mot honom, och den är faktiskt saklig och rättvis. Läs gärna den här sidan, den tar upp cold readings och exakt hur dessa sk medium gör: http://www.re-quest.net/entertainmen...v/john-edward/


Exempel på cold reading, där mediumet inte har någon som helst gåva (för då borde de väl redan veta eller hur?). Exemplet är från James van Praghs TV-show, den har gått på svensk TV nyligen.
Van Praagh: Is this your husband? Woman: Yes.
Van Praagh: Because he just said, "Husband! I'm her husband, I'm her husband." Okay? Was he in the hospital before he passed over, please?
Woman: Yes.
Van Praagh: Because he's talking about being in the hospital before he passed over. Did he die in a hospital?
Woman: Yes.
Van Praagh: It's like — I'm waiting for him to come through with this — "Yeah! I died there!" He says he died there!
Jag vill gärna tro att han har en gåva men allting pekar på att han helt enkelt är duktig på att lura folk. De som sitter i TV-publiken är också människor som så gärna vill ha kontakt med sina döda släktingar och som redan är positivt inställda till fenomenet medium. Det är inte människor som kommer avfärda de påståenden Edward eller van Pragh kommer med. Sådant gör bra TV.
Pomperipossa är inte uppkopplad
Svara med citat