Obsklassen

Obsklassen (http://www.obsklassen.se/index.php)
-   Hus och Hem (http://www.obsklassen.se/forumdisplay.php?f=53)
-   -   Tjejer köper ni reklamen? (http://www.obsklassen.se/showthread.php?t=736)

Torsten 2008-10-03 18:53

Tjejer köper ni reklamen?
 
Visst du får ett fantaskigt hår om du använder ett visst schampo, Och tveka inte att använda just den bindan. Hur mycket bryr du dig om reklamen vi matas med ständigt??

Ulvena 2008-10-03 19:00

Citat:

Ursprungligen postat av Torsten (Inlägg 22796)
Visst du får ett fantaskikt hår om du använder ett visst schampo, Och tveka inte att använda just den bindan. Hur mycket bryr du dig om reklamen vi matas med ständigt??

Jag går på det mesta eller egentligen framförallt reklam om mascaror, den senaste jag köpte är faktiskt precis så bra som reklamen påstår. :)

Schampoo och bindor köper jag vanligtvis inte efter reklam, dvs. jag letar inte aktivt efter det men har jag sett en reklam, behöver det ena eller andra kan jag mycket väl välja efter reklam.
Att tro att man inte påverkas av reklam är bara naivt.

selma 2008-10-03 19:26

Jag vill tro att jag inte påverkas men en snabb titt hemma hos mig avslöjar en hel del. Jag har cilit bang (eller hur det nu stavas) som rengöring på toan, på diskbänken står både en Yes flaska med diskmedel och en yes power-spray, brevid spisen står mr muscle häll rengörning. På toan torkar jag mig i röven med Lambi. Jag har Loreal double extend eyelash masccara, Jag tvättar mig med Dove tvål och tvättar håret med head and shoulders.............. Ja ni fattar :skamsen:

Ulvena 2008-10-03 19:31

Som sagt var så faller jag ofta för mascarareklam, Double Extensions från L´Oreal måste jag tipsa om, man får verkligen väldigt långa och fina fransar av den, däremot är den inte lika lätt att tvätta av som reklamen påstår.

Gullan 2008-10-03 19:31

Vadå gå på reklam? Man måste ju fylla på med mer schampoo, tvättmedel och en massa annat och då kan man likaväl prova något nytt. Är väl inte mitt fel att just det jag tänker köpa också kan ses på TV! :tjurig:

Fortune 2008-10-03 21:15

Här hemma finns nästan ingenting av det som det görs reklam för på TV, förutom Colgate tandkräm men den har jag ju alltid använt.

Jag använder överhuvudtaget inte schampoo t. ex.

Mröff 2008-10-03 21:48

Men...varför använder du inte schampoo? :unsure:

Jag köper det billigaste eller det på rea.
Det enda jag har hemma, som jag sett reklam för, är ett hårbalsam för tunt nordiskt hår från Garnier Fructis.

Gullan 2008-10-03 21:58

Citat:

Ursprungligen postat av mroeff (Inlägg 22835)
Men...varför använder du inte schampoo? :unsure:

Jag köper det billigaste eller det på rea.
Det enda jag har hemma, som jag sett reklam för, är ett hårbalsam för tunt nordiskt hår från Garnier Fructis.


Den raklamen
Det hårbalsamet har jag missat. Måste se till att skaffa, tunt nordiskt hår säger du? :kaffe:

Pomperipossa 2008-10-04 19:32

Jag har inte läst tråden utan svarar på TS.

Självklart bli man påverkad, mer än man tror. Jag vill ju tro att jag är smartare, så är det nog för alla oavsett kön. Sedan tycker jag det är kul med nya märken, provar det mesta åtminstone en gång. Det gäller både mat, schampo och sex. ;)

Gullan 2008-10-05 11:04

Jag bröt ut diskussionen om Fortunes honungsschampoo till en egen tråd. Här hittar ni den:

http://obsklassen.se/showthread.php?t=746

/mod


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:03.

Programvara från: vBulletin® Version 3.7.6
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson