Obsklassen

Obsklassen (http://www.obsklassen.se/index.php)
-   Hus och Hem (http://www.obsklassen.se/forumdisplay.php?f=53)
-   -   Hur bor du och hur skulle du vilja bo? (http://www.obsklassen.se/showthread.php?t=995)

Torsten 2008-12-29 13:48

Hur bor du och hur skulle du vilja bo?
 
Skäms lite bor i en vanlig hyresrätt visserligen med bra läge men ändå. Samtidigt är jag i grunden statsmänniska och skulle nog dö av tristess om jag lämnade storstan tyvärr. Men visst en lite större lya typ 2-300kvm på t.ex Östermalm skulle inte sitta helt fel. Men vete fan om den skulle sakna en öppen spis? Hörde en stackars 11-12 åring på buss 47 som blev retad av sina rikemanskompisar för att han bara bodde i ynka fem rum och räknade in TV rummet.:D

Svimfärdig 2008-12-29 13:54

Hyres. En 3:a. Vill bo med Sven Hedin och Kickan i ett kollektiv. Offermossor all ovah och...bisarra samla...samtal.

Nej jag vet fan inte hur jag vill bo. Vart jag än bott dom senaste åren har det inte känts "hemma".

Jävlar vad svår fråga...hahaha. Ni anar inte vad det knakar här. :unsure:
Landet känns...mörkt, jag är fan lite mörkrädd. Stan...ja en lagom stor.

NÄÄÄÄÄÄÄ JAG GER UPP!

Sven Hedin 2008-12-29 14:20

Ett asbizarrt kollektiv...

Jag bor ju i villa. En ganska vanlig fyrkantig träkåk med källare och skorsten... typ.
Men där vill jag ju inte bo. Nä, jag vill ju bo trafikstört och spännade inne i stan... Som det är nu så har jag spanat in ett ställe som fanemej ligger ovanpå en nedlagd Caltex-station. Det där med bensinstationen hade jag dock inte en aning om, utan det var när jag bläddrade i min nya göteborgs-bok som jag upptäckte det, men lägenheten i sig har jag varit förtjust i ända sedan barnsben. Det ligger i mina favoritkvarter runt Sjöfartsmuseet, och lägenheten, i den mån det verkligen är en lägenhet, har fönster ut mot fiskhamnen och in mot en mörk stump av Djurgårdsgatan. Vad mer kan man önska?
Tidigare så stack det ut ett väldigt dekorativt koppartak precis under de där fönstren, men tyvärr så har det plockats ner nu... Det fina med den där lägenheten, förutom den betagande utsikten över älven, är att den med lite god vilja skulle kunna inkludera en hel radda med ganska stora garage. Det gäller bara att komma över lokalkontraktet från kylfirman som hyr där nu...och kanske lite andra grejor.

Jag är lite inne på ett ödehus i Färjenäs också... Det är en gedigen träkåk med ateljé på övervåningen där nån Wahlgren som var konstnär har huserat. Även detta boende torde vara trafikstört då det ligger ungefär tjugo meter från Älvsborgsbron. Sicket drömläge alltså...

Jo, sen så vill jag ju ha en sommarstuga. Eller kanske två sommarstugor. En i Norrland och en nere i Alperna.

CodeMAN 2008-12-29 14:33

Just nu bor jag utanför stan, eftersom mitt äventyr till och från Gävle slutade med att jag fick använda min kötid hos bostadsförmedlingen, och 4 års kötid räckte enbart till en lägenhet i västerort.

Jag har dock hittat min drömort. Den är på söder, MEN inte var som helst på söder. Det är den delen av Hornstull mot vattnet; området har ett namn, men jag kan inte komma på det nu.

Det finns massor av restauranger med god mat, flera matbutiker, 7-eleven, och t-bana i närheten. Trots kalabaliken i området så är gaturna mot vattnet ganska tysta, och därmed passar bra för farbror Cody. :kaffe:

Torsten 2008-12-29 15:31

Citat:

Ursprungligen postat av CodeMAN (Inlägg 33447)
Just nu bor jag utanför stan, eftersom mitt äventyr till och från Gävle slutade med att jag fick använda min kötid hos bostadsförmedlingen, och 4 års kötid räckte enbart till en lägenhet i västerort.

Jag har dock hittat min drömort. Den är på söder, MEN inte var som helst på söder. Det är den delen av Hornstull mot vattnet; området har ett namn, men jag kan inte komma på det nu.

Det finns massor av restauranger med god mat, flera matbutiker, 7-eleven, och t-bana i närheten. Trots kalabaliken i området så är gaturna mot vattnet ganska tysta, och därmed passar bra för farbror Cody. :kaffe:

Du menar Bergsundsstrand antar jag? Ja som sagt ett rätt mysigt område om det inte vore för den djävulska trafiken. Dock nära till Långholmen med sin fina grönska att fly till.

Ulvena 2008-12-29 16:32

Jag bor i ett stort hus i en skärgårdskommun, som ligger i Stockholms län.
Det är trivsamt men lite långt till affärer och service, å andra sidan har jag skogen utanför dörren på ena sidan och Östersjön på andra sidan.

När jag blir äldre och inte behöver ta ansvar för barnen så vill jag ha en lägenhet inne i stan, söder eller Kungsholmen samt ett sommarhus i skärgården och en lägenhet nånstans där det är varmt på vintern.

Mröff 2008-12-29 17:16

Jag skulle vilja bo i ett hus, med gräsmatta för en hammock.
Sedan skall det vara ett stort vardagsrum, badrum, kök och sovrum.
Ett bibliotek vill jag också ha, samt några gästrum.

En öppen spis är given då jag gillar att elda, och det skall inte vara trafikstört eller för nära grannar.

Sven Hedin 2008-12-29 17:19

Jag kom på att jag på ett annat forum har redogjort för mina, som jag faktiskt medger, ganska konstiga preferenser vad bostäder beträffar...

Jag saxar från det där andra forumet:

Om jag räknar med lite biytor och sånt som folk gärna inreder till gillestugor (brrrr) så kommer jag nog upp i 180 kvadratmeter. Men eftersom det bitvis ändå blir en del som är under jord så vet jag inte om man kan tillgodoräkna sig det som bostadsyta. Men det blir väl en så där 110 eller nåt som är beboligt som det står nu.

Men hur skulle jag egentligen bo då?

1) I en betongkub på ett nedlagt flygfält. I England så har dom massor av fina flygfält från kriget och på dom så brukar det finnas små fina kontrolltorn i två våningar. Det finns i allmänhet en utvändig trappa och en liten balkong med en dörr som leder in i den ganska så glasade övervåningen. Ett sånt vill jag alltså ha med ett ordentligt stycke flygfält och helst också en sån där välvd hangar i korrugerad plåt.

2) I en nybyggd betongkub på en öppen plats. Den bör se ut som ett gigantiskt uppocknerpåvänt L med parkeringsplats under den utskjutande biten. På taket så finns det en lättsköt trädgård som består av åretruntgröna växter i stora krukor. I övrigt omålat och praktiskt taget underhållsfritt.

3)* I en schysst skuggig hörnlägenhet med balkong som går runt hörnet. Det bör vara hyggligt trafikstört, och ett krav är att det är utsikt mot antingen en rangerbangård eller ut över hamninloppet och det som finns kvar av varven.

4) I en svart eller möjligen mörkbrun stuga i skogen. Den kan vara timmrad men det funkar även med liggande panel. Fönstrena är i en speciell grön kulör och fönsterluckor är ett absolut krav. Ingen direkt trädgård utan tomten består nästan enbart av stenar och en hel del välvuxna tallar. En kåk av klassiskt alp-snitt skulle också funka, men då krävs det en något mera kuperad tomt. Gärna vid ett stup eller ett riktigt bråddjup.

5) I ett miniatyr-funkishus. Det finns en och annan gammal butiksbyggnad eller bensinstation som är byggda på det här sättet. Ofta är det väl tilltagna lagerutrymmen eller garage/verkstad i bottenvåningen, och om det dessutom skulle ligga vid en större bro så är det ingen nackdel.

6) Övriga bostäder (medeltida byggnad i Österrike, Frankrike eller södra Tyskland)

*Här är två riktiga kanonvåningar. Den här första har en magnifik utsikt över just hamninloppet och är väl så där lagom trafikstörd. Dessutom så har den en riktigt snygg liten balkong:



Den här andra är mera modest i sin framtoning, men jag kan lova att den har go utsikt över en rangerbangård där det är ett vacker brandgult sken på kvällarna. En jävla paradvåning egentligen...



Öppen spis är ett jätteplus.

Kickan 2008-12-29 19:09

Jag bor i radhus, på änden av längan. Ljusinsläpp från tre håll, ingen insyn. Västersol och altan. Ligger på en klack så runt tomten stupar det brant.

Om jag inte bodde här så skulle jag bo i en jättevåning (minst 250 kvm) inne i Gbg, med svimmis och Hr Hedin, de kunde inreda rummen efter behag, bara jag fick komma släpande på mina kranier, köttätande växter, morbida antikviteter och massiva datorarsenal.
Trodde jag bodde som jag ville, till jag fick lite nya kollektividéer här på forumet :).

CodeMAN 2008-12-29 19:13

Citat:

Ursprungligen postat av Kickan (Inlägg 33474)
Trodde jag bodde som jag ville, till jag fick lite nya kollektividéer här på forumet :).

Jag skulle hellre bo med folk än leva ensam. Så länge man har ett eget rum så kan man ju vara ensam så länge man vill, men vill man umgås så kommer det alltid finnas folk runt omkring.

Den största nackdelen med att bo ensam är att man behöver åka iväg för att träffa folk. Det borde man kunna slippa med kollektiv.

Sven Hedin 2008-12-29 19:13

Citat:

Ursprungligen postat av Kickan (Inlägg 33474)
Trodde jag bodde som jag ville, till jag fick lite nya kollektividéer här på forumet .



:)

Kickan 2008-12-29 19:17

Citat:

Ursprungligen postat av CodeMAN (Inlägg 33476)
Jag skulle hellre bo med folk än leva ensam. Så länge man har ett eget rum så kan man ju vara ensam så länge man vill, men vill man umgås så kommer det alltid finnas folk runt omkring.

Den största nackdelen med att bo ensam är att man behöver åka iväg för att träffa folk. Det borde man kunna slippa med kollektiv.

Min "gård" är ganska kollektiv, på somrarna sätter folk alltid ut en gemensamgrill, och man tar ut sin kaffekopp. Men på vintrarna är det ju lika isolerat som i övriga bostadssverige :(.

Hoppas det kommer mer kollektivbostadsformer. Som att ha hela lägenheter, men en dörr leder till ett gemensamt vardagsrum. (läst om det.) Bara en sån grej.

Fortune 2008-12-29 19:53

Jag bor i en radhustvåa på 60 kvadrat (tillsammans med yngste sonen) och har en liten täppa utanför. I ett bostadsområde med massor av likadana radhus.

Jag skulle vilja bo i ett gammalt hus på landet/i skogen, långt från allfarvägar och grannar.

Gullan 2008-12-30 09:11

Citat:

Ursprungligen postat av Mröff (Inlägg 33462)
Jag skulle vilja bo i ett hus, med gräsmatta för en hammock.
Sedan skall det vara ett stort vardagsrum, badrum, kök och sovrum.
Ett bibliotek vill jag också ha, samt några gästrum.

En öppen spis är given då jag gillar att elda, och det skall inte vara trafikstört eller för nära grannar.

Sådär bor jag men jag vill ha närhet till fiske- och badvatten så jag surfar runt och letar tomt. En billig en, max 150.000, på rimligt avstånd härifrån (max en timme med bil). Där tänkte jag slå upp en friggebod med stor altan och ha som spartansk sommar-/sportstuga. Inget vatten eller el. Matlagning får ske utomhus och på gas eller ved och dricksvatten får man släpa med. Diskvatten etc tas i sjön.

Där skulle jag ha en brygga man kan sitta på och en bra båt som man kan ge sig ut att fiska i. På kvällen rullar man antingen ut sovsäckar i friggeboden eller åker hem.

Så få grannar som möjligt och helst ingen insyn. En jävla enslig idyll.

Mröff 2008-12-30 10:42

Citat:

Ursprungligen postat av Gullan (Inlägg 33563)
Sådär bor jag ...

Lyckost....:tunga:

sås på slipsen 2008-12-30 12:12

Jag bor precis som jag vill. :kaffe:

tokyo 2008-12-30 12:54

Citat:

Ursprungligen postat av Kickan (Inlägg 33480)
Hoppas det kommer mer kollektivbostadsformer. Som att ha hela lägenheter, men en dörr leder till ett gemensamt vardagsrum. (läst om det.) Bara en sån grej.

Flytta till en studentkorridor. Skriv in dina barn på någon enkel kurs i systemvetenskap så kan de bo i ett angränsande rum.

Kickan 2008-12-30 13:02

Citat:

Ursprungligen postat av tokyo (Inlägg 33616)
Flytta till en studentkorridor. Skriv in dina barn på någon enkel kurs i systemvetenskap så kan de bo i ett angränsande rum.

Nej men jag menar ju en vuxens lägenhet. Stor och lyxig. Fast ändå med den där dörren som leder till andra människor.

BigBen 2008-12-30 13:52

Jag bor i en hyres 3:a nära Sthlm och trivs med det.
Vissa grannar försöker ombilda till br men det har de inte lyckats med.
Jag tycker att det ska finnas hyreslägenheter oss som trivs med den möjligheten.

Jag skulle jag vilja ha tillgång till ett äldre hus på landet, som har en bastu och ligger nära en brygga.

Östen 2008-12-30 16:31

Jag ska hämta nycklar till min nya bostad i eftermiddag. En trivsam trea med havsutsikt, det känns som om det kommer att bli något av en drömbostad. Tyvärr finns det inga fönster i badrummet, det hade ju varit trevligt att kunna titta på måsar och solnedgång när man uträttar sina behov :)

skumrask 2008-12-30 21:45

Jag bor egentligen på ställen, ett ställe i en träkåk som är ett gammalt kommunistkollektiv av någon form där folk växt upp och skaffat katt. Men det kommer fortfarande massa proletärtidningar.

Sedan bor jag i Sven Hedins favoritkvarter, eller ett stenkast bort, i en br-3:a.

selma 2008-12-30 21:54

Jag bor i ett tvåplans hus på 125 kvadrat och har en friköpt tomt på 1200 kvadrat. Jag känner mig ganska nöjd men skulle önska att huset var lite större. Men för tre personer är det väl eg ganska ok. Mitt vardagsrum är för litet men jag har högt flygande planer på en utbyggnad både på söder (altan)och väster (vardagsrum) sidan av huset. Har fått en ritning gjord och ska ansöka hos kommunen för bygglov.

Har ett fristående hus på tomten på ca 65 kvadrat där ett slags "spa" ska inredas. Har dragit in avlopp och vatten och köpt en gaugantisk dusch med en massa finesser som ska installeras så fort det kaklats och klinkats klart därute.

På det stora hela är jag nöjd men inget är ju så bra än det inte kan bli bättre. Vill ha en vedeldad bastu därute också men jag vet inte vilka regler som gäller. Får man elda med ved hursom helst i ett villa område? Måste skorstenen vara visst högt upp osv? Jag har inte en aning

Miriam 2008-12-30 21:54

Jag bor en en hyrestrea i ett hus byggt 62 den är i behov av renovering och ganska sliten.
Men jag trivs eftersom huset är litet och ligger mitt i ett villakvarter.
Mina grannar är trevliga vi lånar mjölk kaffe ägg och toapapper mellan varandra.

Vi matar varandras katter vattnar blommor och sopar bilar åt varandra vid behov.
Här skulle inte någon behöva ligga död länge innan det upptäcktes.

Jag har även fri tillgång till en sommarstuga när jag vill så jag trivs bra med mitt boende.

Fortune 2008-12-30 21:55

Citat:

Ursprungligen postat av selma (Inlägg 33691)
Jag bor i ett tvåplans hus på 125 kvadrat och har en friköpt tomt på 1200 kvadrat. Jag känner mig ganska nöjd men skulle önska att huset var lite större. Men för tre personer är det väl eg ganska ok. Mitt vardagsrum är för litet men jag har högt flygande planer på en utbyggnad både på söder (altan)och väster (vardagsrum) sidan av huset. Har fått en ritning gjord och ska ansöka hos kommunen för bygglov.

Har ett fristående hus på tomten på ca 65 kvadrat där ett slags "spa" ska inredas. Har dragit in avlopp och vatten och köpt en gaugantisk dusch med en massa finesser som ska installeras så fort det kaklats och klinkats klart därute.

På det stora hela är jag nöjd men inget är ju så bra än det inte kan bli bättre. Vill ha en vedeldad bastu därute också men jag vet inte vilka regler som gäller. Får man elda med ved hursom helst i ett villa område? Måste skorstenen vara visst högt upp osv? Jag har inte en aning

Hur kan 125 kvadrat vara för litet för TRE personer? Vi var fyra på knappt 80 och det var alldeles tillräckligt stort, vi hade ju en stor tomt utanför.

Sven Hedin 2008-12-30 21:56

Fan vad nöjda alla verkar. Det är ju bara jag som gnäller. :unsure:

selma 2008-12-30 21:59

Citat:

Ursprungligen postat av Fortune (Inlägg 33693)
Hur kan 125 kvadrat vara för litet för TRE personer? Vi var fyra på knappt 80 och det var alldeles tillräckligt stort, vi hade ju en stor tomt utanför.

eg är det ju inte det men man vill ju alltid ha mera.

Fortune 2008-12-30 22:02

Citat:

Ursprungligen postat av selma (Inlägg 33696)
eg är det ju inte det men man vill ju alltid ha mera.

Okay, mycket vill ha mer och arslet blir aldrig fullt. :p

Ulvena 2008-12-30 22:03

Jag hade 300 kvm. på fem det var lagom tycker jag :).

Fortune 2008-12-30 22:05

Citat:

Ursprungligen postat av Ulvena (Inlägg 33700)
Jag hade 300 kvm. på fem det var lagom tycker jag :).

Alldeles för mycket att städa. :yes:

skumrask 2008-12-30 22:06

Jag växte upp i ett hus på 450 kvm, det tyckte jag var rätt lagom, då behövde man inte stöta på varandra i onödan.

selma 2008-12-30 22:10

När jag växte upp var mitt rum på si så där 500 kvadrat. Det var ödsligt och ensamt :cry:

Sven Hedin 2008-12-30 22:12

Så jävla svårmöblerat va... :unsure:

Mröff 2008-12-30 22:14

Citat:

Ursprungligen postat av Sven Hedin (Inlägg 33694)
Fan vad nöjda alla verkar. Det är ju bara jag som gnäller. :unsure:


Jag är inte nöjd. :mad:

Behöver fan ett bibliotek, en öppen spis, en gräsmatta och en hammock....främst....

Sven Hedin 2008-12-30 22:15

Dig kan man lita på. :)

Mröff 2008-12-30 22:16

Du får fan ta någon av dina femton bilar eller 30 mopeder och komma och fixa en öppen spis till mig....och bygga till ett tredje rum...

Börjar bli lite leds på DVD-brasan.

Fortune 2008-12-30 22:17

Citat:

Ursprungligen postat av Mröff (Inlägg 33713)
Jag är inte nöjd. :mad:

Behöver fan ett bibliotek, en öppen spis, en gräsmatta och en hammock....främst....

Jag är inte heller så nöjd, fast det tjänar inget till att vara missnöjd så jag finner mig. ;)

Miriam 2008-12-30 22:18

Jag delade rum med min syster till jag var 12 år.
När jag var hos pappa fick jag soffa på soffan i vardagsrummet.

Jag hade skitlångt till skolan också!!

Sven Hedin 2008-12-30 22:19

Citat:

Ursprungligen postat av Mröff (Inlägg 33716)
Du får fan ta någon av dina femton bilar eller 30 mopeder och komma och fixa en öppen spis till mig....och bygga till ett tredje rum...


Rent så där så hade det varit ett ganska lagom projekt. Är dom knussliga med byggloven i ditt område eller skall vi inkräkta på grannens kvadratmetrar?

Ulvena 2008-12-30 22:19

Citat:

Ursprungligen postat av selma (Inlägg 33708)
När jag växte upp var mitt rum på si så där 500 kvadrat. Det var ödsligt och ensamt :cry:

500 kvm är ju jättestort, hur bodde ni då?:unsure:

Mröff 2008-12-30 22:20

Citat:

Ursprungligen postat av Miriam (Inlägg 33718)
Jag delade rum med min syster till jag var 12 år.
När jag var hos pappa fick jag soffa på soffan i vardagsrummet.

Jag hade skitlångt till skolan också!!

Fick du också pulsa till skolan genom skogen. En mil i en meter djup snö och minus 30 grader.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:11.

Programvara från: vBulletin® Version 3.7.6
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson