Obsklassen

Obsklassen (http://www.obsklassen.se/index.php)
-   Foliehatten (http://www.obsklassen.se/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Women Think About Sex At Work 34 Times A Day (http://www.obsklassen.se/showthread.php?t=590)

elbastardo 2008-09-06 19:08

Women Think About Sex At Work 34 Times A Day
 
Citat:

Women Think About Sex At Work 34 Times A Day

Feb 13 2008 By Natalie Walker
WOMEN think about sex up to 34 times in an average working day, according to a survey.
That works out at the equivalent of once every 14 minutes.
The amount of time spent fantasising is perhaps less surprising given that one in three women complained she does not get enough action between the sheets.
More than 1000 women were quizzed for the survey to reveal the level of sexual satisfaction.
Nearly half said they were dissatisfied with their sex life, prompting them to think about sex during their working day.
And it seems that lust is not just a fleeting thought, with seven in 10 women finding up to an hour a day for their naughty fantasies.
Apart from current partners, celebrities were the most common fantasy figures, closely followed by strangers who women have caught a glimpse of and former lovers.
And 53 per cent admitted to a crush on someone at work, while 36 per cent said every girl should have an "office object of affection" to while away the hours at work.
More than one in three single women confessed to having someone they can call for no-strings-attached sex.
The research, for internet site Dating Direct, also found girls' minds can wander at the most inappropriate times - with 40 per cent fantasising about someone else when in bed with their partner.
Seven per cent had even called out someone else's name while in the throes of passion.
Alistair Shrimpton, head of Dating Direct, said: "Traditionally, it's always been men who are associated with constantly thinking about sex.
"This research shows women know exactly what they want in the bedroom and they are as passionate, if not more so, than men."

Källa: Dailyrecord



Visst har jag varit med om flört och så men inte fan kunde jag ana att damerna skulle vara så 'upptagna' i tankarna. Tänker jag på sex på jobbet då kan jag fan inte fokusera på annat - stel i tanken som man är. Tydligen kan kvinnorna både brygga kaffe och tänka på att ha sex med mig SAMTIDIGT!? Kan detta verkligen stämma? Vad säger era erfarenheter
?

Skall man hala fram den och chansa?


Ulvena 2008-09-06 20:17

Citat:

Ursprungligen postat av elbastardo (Inlägg 17241)


Visst har jag varit med om flört och så men inte fan kunde jag ana att damerna skulle vara så 'upptagna' i tankarna. Tänker jag på sex på jobbet då kan jag fan inte fokusera på annat - stel i tanken som man är. Tydligen kan kvinnorna både brygga kaffe och tänka på att ha sex med mig SAMTIDIGT!? Kan detta verkligen stämma? Vad säger era erfarenheter?

Skall man hala fram den och chansa?

Hala fram den och chansa skulle jag avråda i från men visst kan man tänka på sex och fixa kaffe samtidigt, det är inget svårt alls faktiskt.
Jag kan göra allt möjligt samtidigt som jag tänker på sex. Kvinnor kan sånt.
:yes:

elbastardo 2008-09-06 21:31

Inte konstigt om man stalkar på kvällarna när de lockar med kåta blickar hela dagarna...

Fortune 2008-09-06 22:15

Klart att man kan koka kaffe och tänka på sex samtidigt, i värsta fall kan man HA sex och göra kaffe samtidigt också. Kvinnor kan. :p

Kickan 2008-09-06 22:31

Citat:

Ursprungligen postat av elbastardo (Inlägg 17242)
Skall man hala fram den och chansa?

Ja gör det. :yes:
Du har väl hört uttrycket "våga och vinn".

What could possibly go wrong.

Mröff 2008-09-06 22:33

Hala fram den skall jag undersöka.
Seså var inte så blyg.

CodeMAN 2008-09-07 02:11

Citat:

Ursprungligen postat av Kickan (Inlägg 17272)
What could possibly go wrong.

Att man tvingas att byta jobb, "helst så snart som möjligt"?

Beror ju förstås på hur stor arbetsplatsen är, men i mitt fall så skulle jag nog inte våga öht. Är dock chef numera, och det kanske ingår i rollen att "sextrakassera" folk? :unsure:

Gullan 2008-09-07 07:32

A survey... jo-jo, undrar just vilka de har frågat, hur de har frågats och hur urvalet gått till.

Helt klart bluff och båg rätt igenom för att nå något syfte, oklart vilket? Så, sorry boys. Not true. :kaffe:

Miriam 2008-09-07 10:47

Alltså jag tänker på sex väldigt ofta kanske inte hela tiden men som sagt ofta men det betyder ju inte att jag nödvändigtvis är kåt hela tiden.

elbastardo 2008-09-07 11:03

Jag blev 'attackerad' och fick kuken sugen en gång när jag stod och drack kaffe - dock inte på jobbet - och det skall tilläggas att det var fan inte lätt att dricka kaffe då inte. Så om man skall kombinera arbete (kaffedrickande) och sex (pappersvänsterprassel) så blir det till att ta det försiktigt.

Jag vill så tillägga att jag genast önskar svar på varför vissa tvivlar på ovan nämnda undersökning.

Miriam 2008-09-07 11:08

Det jag ville säga med mitt svar är att jag tror på den undersökningen men jag tror inte att det innebär att ni män behöver vara ängsliga för att bli attackerade helt oprovocerat på jobbet. Jag tror inte heller att visa pillen på jobbet alltid fungerar men i bland kanske.

Mröff 2008-09-07 11:52

Citat:

Ursprungligen postat av elbastardo (Inlägg 17320)
Jag har blev attackerad och fick kuken sugen en gång när jag stod och drack kaffe - dock inte på jobbet - och det skall tilläggas att det var fan inte lätt att dricka kaffe då inte.


Tur att det inte hände i fikarummet under arbetstid.

Jag tänker inte på sex så där många gånger per dag. I sådana fall omedvetet.

Gullan 2008-09-07 13:27

Citat:

Ursprungligen postat av elbastardo (Inlägg 17320)
Jag blev 'attackerad' och fick kuken sugen en gång när jag stod och drack kaffe - dock inte på jobbet - och det skall tilläggas att det var fan inte lätt att dricka kaffe då inte. Så om man skall kombinera arbete (kaffedrickande) och sex (pappersvänsterprassel) så blir det till att ta det försiktigt.

Jag vill så tillägga att jag genast önskar svar på varför vissa tvivlar på ovan nämnda undersökning.

För att kunna bedöma validitet och reliabilitet av relaterade undersökning önskar jag se metod, urval samt diskussioner kring dessa. Gärna även ställda frågor, enkät eller hur nu undersökningen gick till.

/vissa

Mröff 2008-09-07 13:44

Frågorna är säkert ställda vid en företagsfest, där mycket alkohol konsumerats..:cool:

Gullan 2008-09-07 13:57

Citat:

Ursprungligen postat av mroeff (Inlägg 17335)
Frågorna är säkert ställda vid en företagsfest, där mycket alkohol konsumerats..:cool:

Och ställda till 25-åriga singelbrudar.

Har en smula svårt att tänka mig att Jenny 33, som stressar till jobbet via dagis där hon lämnar Ludvig och Tindra. Gör sina åtta timmar och stressar tillbaka till dagis och snor förbi Konsum på vägen hem tänker så väldigt mycket på sex på jobbet. Inte annars heller för den delen. :kaffe:

Fortune 2008-09-07 14:01

Citat:

Ursprungligen postat av mroeff (Inlägg 17335)
Frågorna är säkert ställda vid en företagsfest, där mycket alkohol konsumerats..:cool:

Näe, alla fick bara EN mugg alkohol. :kaffe:


Mossbelupen 2009-02-24 13:56

Citat:

Ursprungligen postat av CodeMAN (Inlägg 17288)
Att man tvingas att byta jobb, "helst så snart som möjligt"?

Beror ju förstås på hur stor arbetsplatsen är, men i mitt fall så skulle jag nog inte våga öht. Är dock chef numera, och det kanske ingår i rollen att "sextrakassera" folk? :unsure:

Är du chef ? Men oavsett om du är kvinna eller man så passa på !!! Vem vågar anmäla dig i dessa tider av arbetslöshet! Se bara till att inte kasta dig över vederbörande just vid kaffeautomaten, det kan ju tänkas att någon förbipasserande tar anstöt av aktiviteterna.....


En som aldrig gjort det förr....

Stortån 2009-05-01 15:10

Klart som fan man tänker på sex. Vad skulle man annars tänka på?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.7.6
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson