Obsklassen

Obsklassen (http://www.obsklassen.se/index.php)
-   Hus och Hem (http://www.obsklassen.se/forumdisplay.php?f=53)
-   -   Tror du på en vit jul? (http://www.obsklassen.se/showthread.php?t=922)

Torsten 2008-11-22 10:45

Tror du på en vit jul?
 
Är lite glömsk men när hade vi det sist i mellan och sydsverige? Just nu snöar det utanför mitt fönster så peppar peppar.:kaffe:

Gullan 2008-11-22 11:14

Det var väl inte så himla många år sedan det var en vit jul i hela Sverige? Sedan vi flyttade till vischan (2000) så har det bara varit en barmarksjul och det var förra året. Så statistiskt sett tror jag på en vit jul, för min egen del i alla fall.

Mröff 2008-11-22 11:17

Japp...dit jag skall kommer det med all säkerhet att vara snö.
Ofta brukar temperaturen ligga på kring minus 25-30 grader på festdagarna (juldagen, annandagen och nyårsafton) när man skall ut på lokal i tunnstrumpbyxor.

Torsten 2008-11-22 11:34

Nja här i Sthlms trakten är det glest med vykortsjular tyvärr. Brukar bli en köldknäpp ungefär så här dags men sedan bara skit med vintern. Annat var det när man var ung för typ en evighet sedan.:(

Mröff 2008-11-22 11:37

"När jag var ung"...en klassiker. Undrar om den stämmer.

Kanske beror det på att snön var så intressant då. Nu är alla ungar ute och åker pulka här.

Sven Hedin 2008-11-22 11:45

Det stämmer inte... Här har det knappt varit en enda vit jul sen början av förra seklet. Nu hade jag turen att få fira jul lite längre in i landet, så det har nog blivit ytterligare några för min del, men annars så har det varit skralt med snön.

Titta här:

Gullan 2008-11-22 11:58

Åh vilket fint diagram Sven! :clap:

Nåja, några år sedan, 2001... Ack ja, tiden går så fort. :gungstol:

Sven Hedin 2008-11-22 12:10

Ja visst sörru, men däremot så har det ofta blivit en jävla massa snö kring nyårsafton. :)

Gabriel Knight 2008-11-22 12:28

I fjol vinter var det mest is kring jul, det snöade visserligen veckan innan men sedan smälte det och så blev det grönt och isigt. Jag skulle åka hem från en kompis under julhelgen och det var jättehalt och det var massor med människor som hade fastnat i backarna upp mot Sollefteå och på E4 mot Övik :(

Nu är det som sagt vitt på marken sedan det snöade för fullt i 2 dagar och i natt snöade det lite också så i år blir det en vit jul :)

Sven Hedin 2008-11-22 12:34

Här snöade det i... ja, säkert en hel minut i går eftermiddag. Det kom lite hagel på natten också. Men det är kallt.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.7.6
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson